Yeşilyurt Grubu

3 Sektör, 638 Çalişan

"Yeşilyurt Grubu, çelik sektöründeki örnek büyümesi, liman ve hizmet sektöründeki işletmeleri ile kurumsal bir yapıya kavuşmuştur"

Yeşilyurt Demir-Çelik

Bir aile şirketi olan YEŞİLYURT DEMİR ÇELİK’in babadan kalma aile mesleği olan tüccarlıktan sanayiciliğe 1980 yılında geçişi Karabük’te kurulan 100,000 ton yıl kapasiteli çubuk haddehanesiyle olmuştur. 1987 yılında, Samsun’da 420,000 ton/yıl kapasiteli ikinci çubuk haddehanesini ve 1997 yılında da 420,000 ton/yıl kapasiteli çelikhanesini kurmuştur.

Karadenizin incisi olarak yoluna devam eden Yeşilyurt Demir çelik kütükte yaşadığı tedarik sıkıntısı nedeniyle 1997 yılında kendi yarı mamülünü kendi üretmek amacıyla 420,000 ton/yıl kapasiteli çelikhanesini açmıştır. Dünya çelik üretiminde üst seviyelerinde yer almak isteyen YEŞİLYURT yaptığı modernizasyon çalışmalarıyla birlikte hadde kapasitesini 1800,000 ton/yıl’a sıvı çelik kapasitesini de 1,300,000 ton/yıl’a çıkarmıştır. Haddehanede 8mm - 50mm ebatlarında her kalitede nervürlü inşaat demiri üretimi gerçekleştirilmektedir.

Yeşilyurt Demir Çelik, 35 yıldır İstanbul Ticaret ve Sanayi Odası tarafından açıklanan, Türkiye’ nin en büyük 500 şirketi listesinde ilk 100 şirket arasında yer almaktadır.

Yeşilyurt Liman

Samsun şehir merkezine 15 km uzaklıkta, organize sanayi bölgesinde yerleşmiş olan Yeşilyurt Liman İşletmeleri, stratejik bir noktada konumlanmıştır. Yeşilyurt Liman bulunduğu yer itibariyle Rusya’nın; Novorossijsk, Tuapse, Anapa, Azak, Taganrog, Yeisk, Ukrayna’nın; Slimreropol, Heron, Oddesa, Gürcistan’ın; Bathum, Sochi Romanya’nın; Köstence ve diğer birçok ülkenin limanlarına yakınlığı ile bölgesel ticaret hacminde ve dünya ticaretine entegre olmuştur.Modern teçhizat ve ekipmanları ile Türkiye’nin en önemli liman tesislerinden birisidir.

Yeşilyurt Alışveriş ve Yaşam Merkezi

Toplam 5.000 m2 alan üzerine konumlandırılan ve yaklaşık 25.000 m2 kapalı alana sahip olan 4 katlı Yeşilyurt Alışveriş ve Yaşam Merkezi, yaklaşık 70 mağaza, bir süper market, 7 adet sinema salonu, restoranlar, kafeteryalar, 750 araçlık otopark ve çocuk aktivite alanlarına ev sahipliği yapıyor. Yeşilyurt Alışveriş Merkezi, sadece bir alışveriş merkezi olmanın da ötesinde, her yaştan her grup insana hitap eden yeni bir yaşam alanıdır.